Nie znalazłeś?
Zapytaj sprzedawcę!
Odpowiemy w ciągu 15 minut
Producenci
Newsletter
Podając e-mail wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez BeEco Michał Terlega, ul. Panewnicka 343A/5, 40-773 Katowice NIP: 9541473387, REGON: 240992949 e-mail kontakt@beeco.pl, w celu przesyłania informacji newsletter.
Zdrowa ekologiczna żywność - zalety i pozytywny wpływ na zdrowie

Zdrowa i ekologiczna żywność

Termin „zdrowej, ekologicznej żywności” często budzi kontrowersje. W głównej mierze wynikają one z niewiedzy na temat żywienia i jego długofalowego wpływu na zdrowie. Niestety obecnie, zwykłe marketowe produkty spożywcze są zmodyfikowane, zawierają substancje chemiczne, sztuczne aromaty, konserwanty i inne szkodliwe składniki, których negatywne działanie może objawić się zarówno od razu po spożyciu jak i w dalszej przyszłości.

Wybierając ekologiczną żywność można postawić na takie kategorie produktów jak:

  • Żywność wegańska – pozbawiona składników pochodzenia zwierzęcego, zgodna z filozofią cruelty free
  • Zdrowa żywność dla dzieci – żywność ekologiczna dedykowana do wdrażania zdrowych nawyków żywieniowych już u najmłodszych
  • Produkty bezglutenowe – żywność ekologiczna pozbawiona gluteny – dedykowana osobom z celiakią, nietolerancją glutenu

Jak dokonywać dobrych wyborów?

Naturalne wybory żywieniowe to te, które uwzględniają minimalną ilość sztucznego przetwarzania i nie zawierają dużej ilości środków konserwujących w określonym produkcie. Dieta oparta na ekologicznych produktach opiera się głównie na produktach zawierających pełne ziarna, warzywa, owoce, fasolę, orzechy itp. Łatwym sposobem spożywania większej ilości ekologicznych, zdrowych produktów żywnościowych jest unikanie przetworzonych, rafinowanych i pakowanych artykułów spożywczych oraz skrupulatne badanie składu, pochodzenia i certyfikatów znajdujących się na opakowaniu.

Produkty bezglutenowe są skierowane do osób, które źle reagują na spożywanie glutenu. Obecnie, makarony, pieczywo i nawet mąka może być odpowiednio dopasowana do takich potrzeb. W ofercie niektórych sklepów można spotkać szeroki wybór bezglutenowych słodyczy, które z pewnością zadowolą małych alergików. Np. krówki o smaku piernikowym marki Ekoflorka

Gdzie kupować eko produkty? Żywienie dziecka

Niestety, większość sklepów stacjonarnych posiada bardzo ubogo wyposażone stoiska ze zdrową, ekologiczną żywnością. Większość lokalnych sprzedawców nie posiada jej wcale. Najlepszym miejscem na zaopatrywanie się w ekologiczne bio produkty są sklepy internetowe, specjalizujące się wyłącznie w sprzedaży eko produktów.

Rozszerzając dietę dziecku, warto od samego początku położyć duży nacisk na spożywane przez nie artykułu spożywcze. Warto sięgać po te pochodzenia ekologicznego - z czystym i prostym składem, bez aromatów i ulepszaczy smaku. Pierwsze 1000 dni żywienia małego dziecka ma diametralny wpływ na jego dalsze zdrowie, narażenie na choroby np. cukrzycę i zdrowy rozwój układ trawiennego. Brak kontaktu z przetworzoną żywnością, minimalizuje również ryzyko wystąpienia alergii.

Ekologicznie znaczy drożej?

Ceny żywności ekologicznej są nieco wyższe. Wynika to z faktu większych nakładów pracy i czasu związanych z uprawą ekologiczną. Wzrost roślin nie jest przyspieszany sztucznymi odżywkami, rosną one powoli, w swoim naturalnym tempie. Dodatkowo, certyfikowane gospodarstwa ekologiczne są traktowane bardzo restrykcyjnie – muszą stosować się do ścisłych zaleceń organów kontrolujących i korzystać z całkowicie naturalnych nawozów. To wszystko wpływa na ostateczną cenę eko żywności.

Podczas gdy finanse związane z ekologicznymi zakupami mogą nieco ucierpieć, ich wpływ na zdrowie i samopoczucie jest nieoceniony! Korzyści z ekologicznych wyborów żywieniowych drastycznie przewyższają niewielką różnicę w kosztach.

Żywność ekologiczna – wpływ na zdrowie

Certyfikowana żywność ekologiczna jest wolna od substancji chemicznych i genetycznych manipulacji, które mogą zmienić smak niektórych z ulubionych potraw. Jedną z głównych korzyści spożywania żywności ekologicznej jest to, że owoce i warzywa smakują tak, jak powinny – naturalnie. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę ze szkodliwych skutków spożywania produktów posiadających kontakt z syntetycznymi pestycydami i nawozami. Długotrwałe narażenie organizmu na działanie pestycydów stwarza poważne zagrożenie dla zdrowia. Obejmuje to, między innymi, wady wrodzone, występowanie łagodnych lub złośliwych nowotworów, zmiany genetyczne, zaburzenia składu i właściwości krwi, zaburzenia układu nerwowego, zaburzenia endokrynologiczne i bezpłodność.

Jedną z głównych korzyści spożywania ekologicznej żywności jest wyeliminowanie kontaktu z tego rodzaju chemikaliami. Certyfikowane produkty organiczne zawierają wyższy poziom witamin i minerałów. Wszystkie te dodatkowe składniki odżywcze lepiej wyposażają ciało,  wzmacniają układ odpornościowy, obniżają ciśnienie krwi i spowalniają skutki starzenia się, dzięki antyoksydantom. Korzyści płynące z jedzenia białka organicznego, takiego jak wołowina, kurczak, wieprzowina i ryby, oznaczają, że podaje się swojemu organizmowi wyższą dawkę pożądanych kwasów tłuszczowych omega-3 i mniej tłuszczów zwiększających cholesterol, które można znaleźć w tradycyjnie hodowanych zwierzętach. Samo ekologiczne mleko zawiera o 50% więcej kwasów tłuszczowych omega-3 niż mleko nieekologiczne.

Produkty wegańskie i ekologiczne - wpływ na środowisko

Hodowla przemysłowa jest wysoko zanieczyszczająca glebę, rzeki i morza. Stwierdzono, że dwie trzecie krajowej wody pitnej ma wysoki poziom azotanów, co jest bezpośrednim wynikiem stosowania pestycydów i nawozów używanych przez rolników. Te chemikalia nie zatrzymują się tylko w  wodzie pitnej – trafiają do wód, organizmów zwierząt, roślin itp. Kupując ekologiczną żywność dba się nie tylko o swój stan zdrowia, ale i ekosystem. Produkty wegańskie, czyli wyłącznie pochodzenia roślinnego, są produkowane z etycznym poszanowaniem losów zwierząt hodowlanych. Certyfikat cruelty free jest przyznawany produktom, które nie miały styczności z badaniami przeprowadzanymi na zwierzętach.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl